Telefon przyszłości –- iRoll?

Technologiczne serwisy na całym świecie obiegła wiadomość o projekcie hinduskiego projektanta Sudhanwa Chavan, który zaprezentował na swojej stronie www koncepcję telefonu przyszłości. Jest to niestety jedynie projekt graficzny, a nie gotowy produkt. Jednak już teraz można określić go jako bardzo śmiały koncept telefonu przyszłości.

Hindus w swym projekcie zaproponował zastosowanie technologii OLED (organic light-emitting diode). Technologia ta umożliwia użycie super cienkich organicznych wyświetlaczy dotykowych. Rozwój technologia OLED jest obecnie ograniczony przez patenty, jakie posiada Eastman Kodak. Firma ta żąda nabycia licencji przez inne firmy w celu ich użytkowania. Jednakże w przyszłości OLED, może śmiało zostać następcą popularnych ekranów LED.

Sam projekt iRoll jest koncepcją smartfona, który swoją wielkością nie będzie większy od pióra. Dzięki temu będzie zajmował mniej miejsca niż aktualnie używane telefony. Natomiast ekran OLED byłby zwijany w rolkę (stąd też nazwa). Pierwsze prototypowe elastyczne ekrany OLED już powstały i jest to technologia czekająca na nowe zastosowania. Po zwinięciu ekranu w naszych rękach pozostałaby jedynie rolka, która zmieniałaby kolory w zależności np. od poziomu naładowania baterii. Oczywiście, odbieranie połączeń odbywałoby się bez konieczności rozwijania ekranu.

Projekt hindusa jest jedynie koncepcją powstałą w pracowni graficznej, jednak kto wie jak będą wyglądać telefony przyszłości. Rozwój technologii mobilnej nabrał w ostatnich latach tak dynamicznego tempa, że naprawdę trudno prorokować co nas czeka za kilka lat 😉

A wy jak sądzicie jak będą wyglądać smartfony za kilka lat? Dajcie znać w komentarzach poniżej, co myślicie. Jeżeli macie jakieś ciekawe linki zapraszamy do podzielenia się nimi ze wszystkimi.