Światowa sprzedaż smartfonów wzrosła o niemal 50%

Agencja Gartner opublikowała kolejny raport analizujący sprzedaż telefonów komórkowych na świecie. Wynika z niego, że smartfony odnotowały olbrzymi wzrost popularności. Windows Phone zyskał w końcu pozycję „trzeciego systemu mobilnego”.

Światowa sprzedaż telefonów w drugim kwartale tego roku wyniosła 435 milionów sztuk, czyli wzrosła o 3,6% w odniesieniu do tego samego okresu sprzed roku. Dostawy smartfonów wyniosły 225 milionów sztuk czyli aż o 46,5% więcej niż rok temu (dane za drugi kwartał.) „Feature phone’y” po raz pierwszy osiągnęły rezultat gorszy od smartfonów – kupiło je 210 milionów konsumentów, o 21% mniej niż rok temu.

Smartfony stanowią już 51,8% sprzedaży telefonów komórkowych. Jak wynika z raportu największy wzrost sprzedaży tych urządzeń odnotowano w Azji (74,1%), Ameryce Łacińskiej (55,7%) i Europie Wschodniej (31,6%).

Jeśli chodzi o dostawców smartfonów globalnym liderem wciąż jest Samsung, który opanował 31,7% rynku. Drugi w rankingu jest Apple, który stracił jednak 4% rynku (w zeszłym roku było to 18,8%, dziś 14,2%) choć zwiększył sprzedaż. Na kolejnej pozycji uplasowały się LG z wynikiem 5,1% (wzrost z poziomu 3,8%), Lenovo (4,7%, w zeszłym roku 2,8%) oraz ZTE (rok temu 4,1%, obecnie 4,3%).

W rankingu popularności systemów operacyjnych na smartfony absolutnym liderem jest Android. Jego udział w rynku wynosi 79%, rok temu było to 64%. Wynik systemu iOS jest tożsamy z udziałem w rynku iPhone’a i wynosi 14,2% (rok temu 18,8%).  Powody do radości ma Microsoft, który co prawda nie odnotował gigantycznego wzrostu (3,3% dzisiaj, 2,6% rok temu) ale został trzecim systemem mobilnym świata – prześcignął BlackBerry, który spadł z poziomu 5,2% do 2,7%. System Bada stracił znacznie na popularności (0,4% zamiast 2,7%). W rankingu nie zaskakuje niska pozycja Symbiana „zabitego” przez Nokię w tym roku – jego udział w zeszłym roku wynosił 5,9%, dziś jest to 0,3%.

Na koniec tabela przedstawiająca sprzedaż telefonów komórkowych (licząc razem smarfony i feature phone’y). Tu liderem również jest Samsung z wynikiem 107,5 mln sztuk (rok temu było to 90,4 mln). Nokia sprzedała 60,9 mln sztuk, rok temu było to 83,4 mln a więc spory spadek (uwzględniony również w udziałach w rynku, które spadły z 20% do 14%). Warto jednak wspomnieć o sporym wzroście sprzedaży smartfonów  z serii Lumia – wyniósł on według Gartnera 113%. Trzeci jest Apple (wynik identyczny jak za sprzedaż smartfonów, gdyż koncern nie produkuje innego rodzaju komórek). Na kolejnych miejscach rankingu znalazły się LG, ZTE, Huawei i Lenovo.

Smartfony są więc coraz popularniejsze, stanowią niewiele ponad połowę ogólnej sprzedaży telefonów. To oczywiście dużo, na rynku wciąż jest jednak olbrzymie zapotrzebowanie na proste urządzenia, których podstawową funkcją jest dzwonienie i wysyłanie wiadomości. Wygląda jednak na to, że z roku na rok sprzedaż smartfonów będzie coraz silniej przyspieszać.

Źródło: Gartner za: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,14447980,Swiatowa_sprzedaz_smartfonow_wzrosla_o_niemal_50__.html