Rynek usług internetowych w Polsce

Wartość e-handlu ocenia się na 26 mld złotych, wartość rynku e-usług nie jest jeszcze znana, pojawia się natomiast coraz więcej serwisów świadczących rozmaite usługi – od zamówienia pizzy po umówienie wizyty lekarskiej.

Zapotrzebowanie na internetowe usługi wyraźnie rośnie. Serwis e-podróżnik z wyszukiwarką połączeń kolejowych, autobusowych oraz połączeń komunikacji miejskiej sprzedał w ubiegłym roku 250 tys. biletów i osiągnął obrót w wysokości 10 mln zł. Liczba wizyt umówionych przez pacjentów w serwisie ZnanyLekarz.pl w ciągu roku wzrosła z 9 tys. do 92 tys. W tym samym czasie prawie pięciokrotnie zwiększyła się liczba lekarzy prowadzących w serwisie swoje kalendarze – do 1600. Serwis odwiedza 2 mln użytkowników. Serwis TurboTłumaczenia wystartował na początku ubiegłego roku i w ciągu 12 miesięcy obsłużył 2 tys. zleceń. inFakt.pl, biuro rachunkowe online, urósł w ciągu roku o 30 proc., a od 2008 roku wystawił już 4,8 mln faktur.

– Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do tego, że w sieci możemy znaleźć informacje na każdy temat i kupić produkty taniej niż w sklepach stacjonarnych. Coraz częściej wykorzystujemy Internet także do ułatwiania sobie codziennych czynności takich, jak wystawienie faktury, zamówienie jedzenia, czy umówienie wizyt lekarskiej – mówi Piotr Bożek, dyrektor marketingu w ZnanyLekarz.pl.

Dodatkowym impulsem rozwojowym są aplikacje mobilne. Aplikację firmy Listonic do tworzenia list zakupów zainstalowało 600 tys. użytkowników – roczny wzrost to o 50 proc. Przychody firmy wyniosły milion złotych. Pizzaportal.pl, serwis do zamawiania jedzenia online, odnotował w 2013 roku wzrost zamówień o 500 proc. e-podróżnik.pl w 2013 roku udostępnił aplikację mobilną do projektowania podróży na system Android. W ciągu 3 tygodni od publikacji, aplikacja została pobrana 26 tysięcy razy. Sam serwis w ubiegłym roku odpowiedział na 71 milionów zapytań podróżujących.

Perspektywy e-usług są znakomite: coraz więcej Polaków korzysta z Internetu, ale wciąż daleko nam do Niemiec czy krajów skandynawskich. Potencjał jest więc ogromny.

Źródło: http://it.wnp.pl/obok-e-handlu-rosnie-rynek-e-uslug,215772_1_0_0.html