Ponad połowa smartphonów z Androidem!

Podsumowanie trzeciego kwartału 2011

Ten dzień musiał nastąpić!

Według opublikowanego raportu instytutu Gartner Inc. 52,5% sprzedanych smartphonów w trzecim kwartale miała zainstalowany system Android. Jest to prawie dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie rok temu!

Analityk Gartnera Roberta Cozza tłumaczy ten fenomenalny wzrost tym, że system Android jest instalowany na urządzeniach różnych producentów, a nie jak w przypadku BlackBerry czy Apple wyłącznie na urządzeniach producenckich. Dodatkowo obecnie brakuje ciekawych, alternatywnych produktów opartych na innych systemach operacyjnych. Oczywiście możemy zauważyć, że na rynku są oczywiście smartphony ze stajni Apple. Jednak Apple w swej ofercie posiada tylko 4 modele telefonów iPhone  3, 3G, 4 i 4S z tym, że 4S wszedł do sprzedaży dopiero w czwartym kwartale, więc nie jest ujęty w przedstawionym zestawieniu. A dwa z pozostałych są modelami lekko przestarzałymi, więc ich sprzedaż nie jest tak dynamiczna.

A jak wygląda konkurencja na tle Androida? Nokia straciła ponad 20% w porównaniu do zeszłego roku i w trzecim kwartale uzyskała 17% udziału w ilości sprzedanych telefonów na świecie. Telefony ze starym systemem Windows Phone uzyskały 1,5%, natomiast smartphone z Windows Phone Mango weszły do sprzedaży dopiero na początku czwartego kwartału, więc tak samo jak w przypadku iPhona 4S nie zostały ujęte w raporcie.

Również RIM producent popularnych „jeżynek” traci klientów. Jednak w ich wypadku spadek sprzedaży nie dziwi, biorąc pod uwagę tygodniowe problemy z serwerami oraz zamieszanie podczas zamieszek w Londynie. Te fakty odbijają się Kanadyjczykom czkawką i mają duży wpływ na spadek sprzedaży. RIM stracił w porównaniu do zeszłego roku 4,4% i obecnie udało mu się uzyskać około 11% udziałów światowych.

Ogólnie cała sprzedaż w porównaniu do zeszłego roku wzrosła o 5,6% i osiągnęła poziom 440,5 miliona sprzedanych telefonów komórkowych (nie smartphonów) na świecie. Tutaj nadal niepodzielnie „rządzi” Nokia, która uzyskała 23,9% (wzrost z 22,8% w porównaniu do drugiego kwartału). Stawkę pięciu najczęściej kupowanych aparatów telefonicznych uzupełniają: Samsung, LG Electronics Inc., Apple i ZTE Corp.

Perspektywy na przyszłość

Tempo wzrostu zdecydowanie zmalało w krajach Europy Zachodniej oraz w USA. Według Gartnera wiąże to się po pierwsze ze znacznym już nasyceniem tych rynków, po drugie konsumenci żyjąc w czasach niepewności gospodarczej rozważniej rozporządzają swoimi funduszami i po trzecie wielu konsumentów czeka na czwarty kwartał gdzie pojawią się promocje, wyprzedaże związane z końcem roku.

Gartner prognozuje, że sprzedaż smartpnonów w roku 2011 wzrośnie o 50% względem roku 2010. Natomiast globalna sprzedaż przenośnych urządzeń telefonicznych (smartphony + zwykłe telefony komórkowe) wzrośnie o 11% względem roku poprzedniego.

Niestety w raporcie nie podano dokładnych danych dotyczących Apple i ich iPhonów.