Oracle składa pozew w sprawie naruszenia patentów przez Google

Oracle wystosował wstępne żądania za naruszenie patentów dotyczących Javy przez firmę Google. Będzie to najprawdopodobniej całkiem spora suma pieniężna.

Oracle domaga się w złożonym pozwie rekompensaty od Google od sumy, jaką do tej pory zarobił dzięki systemowi Android. Chodzi tutaj dokładnie o kod Javy i inne specyfikacje. Tworząc Androida Google nie wykorzystał oficjalnej implementacji Oracle, ale stworzył własną, która korzysta z niektórych plików Java na potrzeby systemu Android. Oczywiście gigant z Mountain View odpiera te zarzuty i określa je, jako bezpodstawne.

Jednak sprawa wygląda dość poważnie i jeśli rozpatrujący sprawę amerykański sąd uzna roszczenia Oracle za słuszne może to oznaczać spore kłopoty dla Google i ich systemu Android. Niekorzystne rozpatrzenie pozwu dla Google może oznaczać nawet zmianę strategii rozpowszechniania systemu Android, co się wiąże z pobieraniem opłat za system. W ten sposób Android straciłby jedną głównych przewag konkurencyjnych. Już teraz na patentach dotyczących Androida Microsoft zarabia ok. 5 dolarów od każdego sprzedanego smartfona HTC (z ostatnich informacji wynika, że do tej pory Microsoft tą drogą zarobił ok. 150 milionów dolarów!).

Wynikła sytuacja elektryzuję całą branżę, ale o ewentualnej decyzji sądu dowiemy się najwcześniej za pół roku… wtedy powinien ruszyć proces w sprawie patentów.