Handel i pośrednictwo, czyli teraźniejszość i przyszłość spółki MBF Group

Coraz częściej w przestrzeni publicznej można spotkać się z pytaniami: czym tak naprawdę zajmuje się, jaką prowadzi działalność i wreszcie z czego zamierza czerpać przychody spółka MBF Group SA? Niektórzy pytają ze zwykłej ciekawości, inni chcą uaktualnić swoją widzę, a jeszcze inni robią to dla zwykłego „śmieszkowania”.

Poniższą odpowiedź w pierwszej kolejności kierujemy do naszych Akcjonariuszy i potencjalnych inwestorów. De facto jednak odpowiadamy wszystkim – i tym, którym szczerze na spółce oraz jej dynamicznym rozwoju zależy, ale i tym, którzy zawsze zrobiliby coś lepiej (choć nigdy nie napisali nam jak jest lepiej).

Przenosząc się do nieodległej przeszłości wielu komentatorów śmieszył fakt, że w czasach pandemii spółka bardzo elastycznie dostosowała się do trudnych warunków rynkowych. Niektórzy postrzegali nasze decyzje jako dołączenie do giełdowych grzanek i pomysłów, które zawsze rodzą się na fali gorących tematów. Jednak spółka i osoby nią zarządzające podeszły do tematu bardzo poważnie.

Sytuacja pandemiczna spowodowała zmniejszenie zapotrzebowania na zaawansowane usługi konsultingowe, doradztwo w zakresie organizacji i pomocy w zdobyciu kapitału na rozwój projektów biznesowych. Firmy głównie myślały o przetrwaniu a nie o rozwoju. W tej sytuacji MBF Group SA, nie zaprzestając działalności doradczej, przekierowała główny wysiłek biznesowy na bezpośredni obrót hurtowy produktami medycznymi.

Efektem końcowym było zaś to, że 2020 rok był pod względem wyniku finansowego historycznie najlepszym dla spółki. Niemal 400.000 zł odprowadzonego podatku CIT jest miarą naszego sukcesu i ówczesnych decyzji. Odniesiony wtedy sukces finansowy, a także zbudowana sieć unikalnych znajomości, w powiązaniu z utworzeniem własnej siatki brokerów i pośredników, wszystko to doprowadziło do ogłoszenia zmiany strategii spółki. Zrezygnowaliśmy z nierentownych lub kapitałochłonnych działalności i postawiliśmy na szeroko rozumiane pośrednictwo, usługi brokerskie oraz bezpośredni handel hurtowy.

Realizacja tego celu wymaga elastyczności szczególnie w obszarze podejmowania decyzji dotyczących sfery działalności. Analizujemy zmiany i trendy gospodarcze oraz identyfikujemy pojawiające się na rynku potrzeby. Działalność spółki jest możliwie szybko dostosowywana do aktualnych potrzeb rynku i szeroko rozumianej koniunktury rynkowej. Analiza kilku ostatnich lat działalności wskazuje, że taka strategia daje pozytywne efekty.

Dla niektórych może być to powodem do krytyki lub żartów, my zaś stawiamy sprawę jasno – na pierwszym miejscu skupiamy się na poszukiwaniu takich dóbr, na jakie jest aktualnie ogromne zapotrzebowanie, przy jednoczesnej znikomej podaży. Idziemy tam, gdzie marże są wyjątkowo wysokie i próbujemy na tym zarobić. Jeśli w niedalekiej przyszłości okaże się, że istnieje ogromny popyt na piasek w czerwonym kolorze – uruchomimy wszystkie znajomości, żeby na otrzymane listy intencyjne i zamówienia taki czerwony piasek zakontraktować lub dostarczać.

Reasumując spółka zajmuje się działalnością w zakresie pośrednictwa kupna i sprzedaży towarów oraz pełnieniu funkcji brokera. Oferujemy kompleksową obsługę i pomoc w zakresie pomocy prawnej, organizacyjnej i logistycznej. Reprezentujemy interesy nabywcy lub sprzedawcy produktów. Zajmujemy się negocjowaniem lub zawieraniem transakcji w imieniu przedsiębiorstw, których interesy reprezentujemy na podstawie podpisanych umów. Jako spółka publiczna o wszystkich istotnych kontraktach i umowach informujemy rynek poprzez komunikaty giełdowe.

Aktualnie przedmiotem naszej oferty jest węgiel kamienny, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze Jet A1, mocznik z inhibitorem, rękawiczki medyczne czy generatory prądotwórcze o mocy od 3 do 150 kW. Doskonałe rozeznanie rynku pozwala nam podjąć się dostawy najbardziej nawet zaawansowanych technicznie i technologicznie maszyn i urządzeń.

Nasz zespół stanowi grupa specjalistów doskonale zorientowana m.in. w przepisach i procedurach handlu zagranicznego natomiast przy fachowej, merytorycznej obsłudze kontraktów korzystamy w razie potrzeby z usług specjalistów w danej dziedzinie. Dzięki temu gwarantujemy pełną informację o wszelkich parametrach technicznych i eksploatacyjnych oferowanych towarów.

W nadchodzącym roku spółka zamierza kontynuować obrany kierunek działalności i dostosowywać się do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku.