Światowa Konferencja Developerów Apple – relacja z 1-go dnia

Niezaprzeczalnie kolejna edycja The Apple Worldwide Developers Conference 2011 (WWDC) przez najbliższe dni stanie się najgorętszym tematem opisywanym w światowych mediach. Wszyscy czekają z niecierpliwością, co tym razem rewolucyjnego Steve Jobs i jego współpracownicy nam przedstawią.


Konferencja WWDC została zorganizowana po raz pierwszy w 1995 roku i od tej pory wpisała się na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń branży nowych technologii. Wraz ze wzrostem popularności produktów firmy Apple również sama konferencja stawała w centrum uwagi branży, która starała się podpatrywać giganta z Cupertino. Również dla zwykłych użytkowników WWDC jest niezwykle ciekawym wydarzeniem. Jobs zdążył przyzwyczaić nas do zaskakujących prezentacji nowości na tej konferencji.  Corocznie wzrasta również ilość uczestników tego wydarzenia i od 2007 roku liczba ta stale przekracza 5 tysięcy!

Głównym celem organizowania tak wielkiego przedsięwzięcia jest chęć zaprezentowania z wielkich rozmachem nowych produktów i technologii oznaczonych logiem nadgryzionego jabłuszka. Uczestnicy mogą skorzystać z wielu warsztatów oraz wziąć udział w przygotowanych panelach dyskusyjnych poświęconym najnowszym rozwiązaniom IT.  Łączna liczba sesji i warsztatów przekroczy 100, większość z nich będzie prowadzone przez specjalistów pracujących w Apple.

Pierwszy dzień konferencji

Już pierwszego dnia konferencji oczom całego świata zostały zaprezentowane dwa nowe systemy operacyjne: MacOSX „Lion” oraz iOS 5. Trzecią nowością, jaką pokazano była usługa Cloud – najciekawsze dzieło Apple. Cloud jak sama nazwa wskazuje jest oparte na pracy w chmurze.

MacOSX „Lion”

Czyli nowy system operacyjny przeznaczony na komputery stacjonarne oraz MacBooki. W najnowszej wersji systemu, pojawi się aż 250 poprawek i unowocześnień, z czego jedynie 10 zostało odkrytych na WWDC są to m.in.:

  • śledzenie twarzy (face tracking) ,
  • aplikacje pełno ekranowe – najbardziej znane aplikacje przeprogramowano tak, aby działały w trybie pełnoekranowym bez zbędnych pasków przewijania,
  • funkcja Resume, dzięki której po ponownym uruchomieniu komputera wszystkie aplikacje włączą się w takim samym stanie jak przed jej zamknięcie
  • AirDrop – usługa pozwalająca udostępniać pliki peer-to-peer

System będzie dostępny już od lipca jedynie w Mac App Store w cenie 29$

iOS 5

Kolejna odsłona systemu przeznaczonego na urządzenia mobilne takie jak iPhony czy iPad’y. Wg przedstawionych informacji zmian ma być całkiem sporo w porównaniu do wcześniejszej wersji, są to m.in.:

  • pojawi się ponad 1500 nowych API
  • Poprawiono Notification Center, czyli Centrum powiadomień – wszystkie powiadomienia będą dostępne w jednym miejscu
  • Nowa wersja aplikacji Remminders, która umożliwia ustawianie przypomnień w oparciu o geolokalizację
  • Integracja z Twitterm, która umożliwi np. pobieranie avatarów z Twittera i przypisanie ich do kontaktów w telefonie

iCloud

Na sam koniec Steve Jobs we własnej osobie przedstawił nowy, warto podkreślić darmowy produkt. Jest nim iCloud. Apple przygotował odpowiedź na usługi, których praca opiera się na pracy w „chmurze”. Usługa ta umożliwia w prosty sposób tworzenie  kopii zapasowych z urządzeń stacjonarnych do specjalnych spersonalizowanych kont. Wartym uwagi jest fakt iż aplikacja została także przygotowana dla użytkowników PC.

W wersji podstawowej każdy użytkownik otrzyma po 5GB przestrzeni „magazynowej’ całkowicie za darmo. Z czego zakupiona muzyka w iTunes nie zmniejsza przestrzeni naszych zasobów.

Szerszą relację z pierwszego dnia można przeczytać w artykule: http://techcrunch.com/2011/06/07/wwdc-highlights/